semf.pl

Blog tematyczny o nauce, pracy i rozwoju osobistym

Praca

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym masz okazję zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy jako idealny kandydat na stanowisko. Oprócz Twojego doświadczenia, umiejętności i wiedzy, kluczowe znaczenie ma także Twój wygląd. Właśnie dlatego warto zastanowić się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. W naszym artykule doradzimy jak się ubrać na rozmowę o pracę, w zgodzie z dress code.

Agenda:

• Zasada przewodnia

• Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

  1. Stroje dla kobiet
  2. Stroje dla mężczyzn

• Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w zależności od pory roku?

• Praca w różnych branżach

Zasada przewodnia

Główna zasada, o której warto pamiętać, brzmi: „lepiej ubrać się zbyt elegancko niż zbyt na luzie”. To ważne, ponieważ pracodawca oceni Cię również przez pryzmat Twojego ubioru. Samo zachowanie jak najlepszego wizerunku podczas rozmowy o pracę może przyczynić się do sukcesu w dalszych etapach rekrutacji.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Stroje dla kobiet

Kiedy zakładasz strój na rozmowę, warto zwrócić uwagę na to, na jakie stanowisko aplikujesz oraz jak wygląda kultura firmy. Oto kilka podstawowych elementów jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną:

  • Kostium – to odpowiednik męskiego garnituru, składający się z marynarki i spodni uszytych z tego samego materiału. Wybierz model o stonowanym kolorze i klasycznym kroju, zwłaszcza jeśli ubiegasz się o stanowisko na wyższym szczeblu.
  • Garsonka – to zestaw składający się ze spódnicy i marynarki uszytych z tego samego materiału. Garsonka, podobnie jak kostium, podkreśla profesjonalizm i sprawdzi się przy wyższych stanowiskach czy w pracy w banku.
  • Koszula – załóż ją do klasycznych spodni lub spódnicy. Taki zestaw sprawdzi się, jeśli starasz się o pracę w biurze. Pamiętaj, że koszula powinna być schludna i dobrze dopasowana – ani za duża, ani za mała.
  • Buty i rajstopy – buty powinny być eleganckie, zakrywać palce u stóp i być na średniowysokim obcasie. Rajstopy powinny być zbliżone kolorem do Twojego ciała i jak najmniej się wyróżniać.

Stroje dla mężczyzn

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, mężczyźni powinni zwrócić uwagę na następujące elementy stylizacji:

  • Garnitur – elegancki garnitur to najlepszy wybór dla mężczyzny. Postaw na stonowany, ciemny kolor i klasyczny krój, aby wyglądać dobrze niezależnie od sytuacji.
  • Koszula – powinna być dobrze dopasowana, ani za duża, ani za mała. Biały koszula jest najbezpieczniejszym wyborem, szczególnie jeśli ubiegasz się o wyższe stanowisko.
  • Krawat – jeśli starasz się o stanowisko kierownicze, nie pomijaj krawata. Dopełnia on profesjonalny wizerunek mężczyzny. Pamiętaj, że krawat powinien być ciemniejszy od koszuli i nigdy nie powinien mieć dużych wzorów.
  • Buty – dopasowane do garnituru i wypastowane. Pamiętaj o odpowiednich skarpetkach – powinny być dopasowane kolorem do stroju.
  • Biżuteria – ogranicz się do obrączki, zegarka i spinek do mankietów. Naszyjnik i bransoleta nie pasują do biznesowego mężczyzny.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną w zależności od pory roku?

 – Zima

W zimie warto zwrócić uwagę na kilka szczególnych aspektów:

  • Kozaki lub męskie buty zimowe – jeśli decydujesz się na kozaki lub męskie buty zimowe, pamiętaj, że powinny być eleganckie. Możesz też zmienić buty w toalecie na eleganckie pantofle przed rozpoczęciem rozmowy.
  • Grube rajstopy – unikaj grubych rajstop podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jest naprawdę zimno, zdecyduj się na eleganckie spodnie zamiast spódnicy.
  • Sweter – nie zakładaj swetra na rozmowę kwalifikacyjną zimą, nawet jeśli obawiasz się, że będzie Ci chłodno. Zamiast tego, włóż dyskretną podkoszulkę pod koszulę.

– Lato

W lecie warto pamiętać o kilku wskazówkach:

  • Makijaż – stosuj dyskretny makijaż, unikając ciężkich podkładów, które mogą się zważyć na twarzy w upale.
  • Ubrania – wybieraj ubrania z naturalnych materiałów, które lepiej przepuszczają powietrze i zapewniają większy komfort w upalne dni.
  • Letnia koszula – wybierz koszulę, która sprawdzi się w upały. Unikaj koszul z krótkimi rękawami, które są mniej eleganckie niż te z długimi rękawami.

Praca w różnych branżach

Jeśli ubiegasz się o pracę w sklepie odzieżowym, warto dostosować swój ubiór do stylu ubrań, jakie sprzedaje się w sklepie oraz do stanowiska, na które aplikujesz. Przykładowo:

  • Kierownik – ubierz się w strój oficjalny, nawet jeśli wiesz, że na co dzień będziesz chodzić „na luzie”.
  • Sprzedawca – wykaż swój styl, ale pamiętaj o zachowaniu profesjonalizmu. Możesz ubrać się bardziej „na luzie”, ale unikaj zbyt swobodnego ubioru.

Jeśli ubiegasz się o pracę na przykład w sklepie sportowym, pamiętaj, że styl sportowy nie jest odpowiedni na pierwszą  rozmowę. Zamiast tego, postaw na elegancką koszulę i spodnie, które pozwolą Ci wyglądać profesjonalnie.

Odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną jest kluczowy dla Twojego wizerunku jako kandydata. Jeśli wciąż zastanawiasz się jak się ubrać na rozmowę o pracę. Postaw na elegancki strój, raczej formalny niż casual. Pamiętaj o zasadach przedstawionych w tym artykule, a na pewno zrobisz dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Powodzenia!

Udostępnij