semf.pl

Blog tematyczny o nauce, pracy i rozwoju osobistym

Nauka

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Nauka jest najważniejszym elementem w rozwoju każdego dziecka. Niestety wiele osób nie wie jak zachęcić dziecko do nauki. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice potrafili odpowiednio motywować swoje pociechy do zdobywania wiedzy. W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki jak zmotywować dziecko do nauki. Wyszczególnimy także pomocne rodzicom sposoby jak zachęcić dziecko do odrabiania lekcji czy lepszej koncentracji.

Agenda:

• Przyczyny zniechęcenia dzieci do nauki

• 9 kluczowych zasad jak zachęcić dziecko do nauki

•  Jak zmotywować dziecko do nauki? – kursy

• Podsumowanie

Przyczyny zniechęcenia dzieci do nauki

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, dlaczego dzieci nie chcą się uczyć?. Przyczyną nie jest lenistwo czy brak zdolności. Kluczowe znaczenie ma otoczenie, w którym się wychowują oraz postawa dorosłych. Dziecko ma naturalną potrzebę zdobywania wiedzy, a zadaniem rodzica jest nie zniechęcanie go do tego. Należy więc służyć pomocą  w tym wyzwaniu.

9 kluczowych zasad jak zachęcić dziecko do nauki

1. Szanuj naukę dziecka

Traktuj naukę dziecka poważnie. Nie przerywaj mu w pracy oraz wyłącz źródła dźwięku. Pokaż, że traktujesz naukę dziecka bardzo poważnie. Zwróć uwagę na wspieranie jego motywacji do nauki.

2. Ustal plan nauki

Postaraj się, aby wszystkie dzieci w domu uczyły się w tym samym czasie. Nie pozwól, aby jedno z dzieci przeszkadzało, gdy drugie się uczy. To podstawowy błąd rodziców. Zwróć także uwagę na systematyczność pracy.

3. Doceniaj rozwijanie zainteresowań

Doceniaj oraz pokazuj jak cenisz rozwijanie zainteresowań. Samodzielnie napisana praca domowa, sprawdzian, przeczytana książka czy zrobienie makiety przyniosą dziecku wiele korzyści i satysfakcję.

4. Wykorzystuj dni wolne

W czasie wolnym rozwijaj umiejętności i poszerzaj wiedzę dziecka. Pamiętaj o daniu mu możliwość opowiedzenia, czego się dowiedziało i nauczyło w szkole. Podczas tego niech ćwiczy zapamiętywanie danego materiału. Zabierz je także do muzeum lub zorganizuj wycieczkę edukacyjną.

5. Traktuj naukę jako wyzwanie

Dziecku powinno traktować naukę jako pewnego rodzaju wyzwanie. Ważne jest robienie czegoś, czego wcześniej nie robiło, a może sprawiać wrażenie trudnego. Wtedy chęć do nauki wzrośnie i dziecko samo będzie chciało próbować radzić sobie z problemem. 

6. Przekonuj o konieczności pracy nad mądrością

Opowiadaj dziecku, że wiedza to coś, nad czym trzeba pracować. Jeżeli zakładasz, że umiejętności intelektualne są niezmienne od urodzenia i niezależne od środowiska, to nie spodziewaj się, że twoje dziecko będzie miało zainteresowanie nauką.

7. Chwal dziecko za wysiłek i ciężką pracę

Nigdy nie rozdawaj nieprawdziwych pochwał i nie zachęcaj dziecka do oszukiwania. Jeśli dziecko ma problemy z jednym przedmiotem, skupiaj się na jego sukcesach, zamiast podkreślać braki.

8. Wybieraj odpowiednie bajki

Uważaj na to jakie bajki czytasz lub pozwalasz oglądać maluchowi. Wiele bajek swoją pozytywną fabułę opiera na szczęściu, czyli sukces bohatera zależy od losu.

9. Mów dzieciom o swoich błędach

Jak najczęściej mów dziecku o swoich błędach i o tym, jak bardzo pomogły ci się nauczyć czegoś nowego. Opowiadaj o nich jako, że były przykładem wytrwałości, ambicji i ciężkiej pracy.

jak zmotywować dziecko do nauki

Jak zmotywować dziecko do nauki? – kursy

Jest wiele sposobów na to jak zmotywować dziecko do nauki. Warto zastanowić się nad zapisaniem jego na kursy online lub stacjonarnie. Pomogą one rodzicom w motywacji dzieci do nauki. Takie zajęcia zwykle przybliżają praktyczne metody i narzędzia, które można wykorzystać w codziennym życiu.

Podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie „jak zachęcić dziecko do nauki?” nie jest taka trudna, jak się może wydawać. Wystarczy poświęcić czas i energię na zrozumienie potrzeb dziecka oraz na zaangażowanie się w jego rozwój. Ważne jest także, aby być konsekwentnym w działaniach i nie ustępować pod presją trudności. Pamiętaj, że twoja pociecha będzie się pilnie uczyć, gdy będzie czerpać z tego przyjemność.

Udostępnij